Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Nedir?

İnsanlar hayat boyunca yer çekimi ile uğraş içinde olduğundan yahut öbür sebeplerden( Hareketsizlik, kazalar, duruş bozukları .Vs) , omurga rotasında ve eklemlerinde düzensizlikler meydana gelmektedir, bu düzensizlikler, uzun bir mühlet insanlara hiç belirti göstermeden diskleri yıpratmaya devem eder, tansiyon belirli düzey geldiğinde reaksiyon olarak omurgalarda fıtıklar oluşur. Küçük bir yanlış hareket birdenbire ağrıların ortaya çıkmasına sebep olur, ağrıların ortaya çıkması omurgada oluşan tansiyonun sonucundur. Omurga yapısında form bozuklukları, yıpranmalar nihaiyi olarak omurga en zayıf bölgesinde fıtıklar oluşturmaktadır. ( Not; boyun C4-C5-C-6, bel L4-L5 üzere )
Bel bölgemizde bulunan omurgaların ortasındaki kıkırdak yapının yırtılarak, omurilikten çıkan hudutları sıkıştırmasıdır. Evvel şiddetli bel ağrısı, daha sonrada ayağa yayılan ağrıyla ortaya çıkar. Yatak istirahati ve birtakım ağrı kesicilerle tedaviye karşın, ağrısı geçmeyen, toplumsal yaşantısı etkilenen ve ayakta felçler ortaya çıkan hastalarda uygulanan cerrahi teşebbüsler bu gün süratle gelişmekte, hasta kısa müddette eski yaşantısına dönmektedir. Tedavisinde gecikilen olaylarda ise ağrılar ve felçler kalıcı olmaktadır.

Bel Fıtığının Teşhisi:

Hastalığın geçmişinin (anamnez) tabip tarafında âlâ bilinmesi gerekir, böylelikle hekim hastalığın hangi etapta olduğu tespit edilir, ama bazen buda kâfi gelmeyebilir. Bu nedenle X-Ray Sineması, MR?ın çekilmesi gerekebilir. Lakin bu halde hastalığın hangi devrede olduğu, omurga düzensizliklerin hangi boyuta olduğu anlaşılır.

Ne Üzere Önlemler Alınabilir?

İş yerinde band yahut masa başında çalışırken beli fazla zorlamadan çalışma imkanı ayarlanmalıdır. Fazla kilolar omurlar için çok büyük tartı oluşturur, bu nedenle fazla kilolardan kaçınılmalıdır. Sandalyeye oturunca hakikat oturmak gerek çok öne, yanlara yahut geriye sarkmak bele ziyan verebilir. Ağır yükleri ya yalınız kaldırmamalı yahut modül parça kaldırmalıdır.
Ağır yükü kaldırırken katiyen bacakları düz tutarak eğilip kalkılmalıdır. Taşına yükün tek taraflı taşınmaması gerekir. Yükün mümkün epeyce bedene yapışık taşınması daha uygundur.

Başa dön tuşu