BEBEKLERDE EL TERCİHİ BİR HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR Mİ?

  • BEBEKLERDE EL TERCİHİ BİR HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR Mİ?

İnsanlarda el tercihi iki yaşından sonra gelişmektedir. İki yaşından küçük tüm bebeklerde her iki el ve kol faal olarak kullanılmaktadır. Bebeklik periyodunda gelişim ile parelel olarak yüksek beyin işlevlerinin gelişimi ile ya sağlak ya da solak olunmaktadır.

Erken yaşlarda el tercihinin olması mutlaka olağan bir durum değildir. Bu türlü bir durumun erken aylarda gelişmiş olması bir beyin hastalığına işaret eder. Biz klinikte erken el tercihi gelişimini serebral palsili çocuklarda (beyin felci gelişmiş bebeklerde) sıklıkla görmekteyiz. Bilindiği üzere beynimiz bir cevizin iki kesimi üzere iki ana kesimden gelişmiş olup ortasında korpus kallosum dediğimiz bir yapı ile birbirlerine yapıştırılmıştır. Beynin sağ tarafı bedenimizin sol tarafını, sol tarafı da sağ tarafının işlevlerini düzenlemektedir. Bu nedenle, beynin bir tarafında gelişebilecek bir hadisede bedenin karşı tarafında işlev bozukluğu olacaktır. Ülkemizde serebral palsi yani beyin felci hastalığı 1000 canlı doğumda 3 bebekte görülmektedir. Bu bebeklerin de birçoklarında erken aylarda el tercihi gelişmektedir. El tercihi gelişiminde serebral palsi dışında diğer hastalıklarda olabilmektedir. Bilhassa bebeklik devrinde güç doğuma bağlı doğum travmaları, boyun ve kol hududunun incinmesine bağlı felçler, beyin kanaması, beyin tümörü, kas ve bağ hastalıkları ve ortopedik problemler neden olabilmektedir.

Bir bebekte iki yaştan evvel el tercihi gelişmiş ise kesinlikle bir Çocuk Nöroloji Uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Böylece, altta yatabilecek önemli sorunların erken saptanması ile tedavi mümkün olacaktır.

Başa dön tuşu