Baş Dönmenizin Kaynağı İç Kulak Kristalleri Olabilir

“Yatakta bir istikametten başkasına dönüyordum.. Ayakkabımı bağlamak için eğilmiştim… Perde asıyordum… Markette bir rafa eğilmiştim ki… ANİDEN TÜM DÜNYA, ETRAF DÖNMEYE BAŞLADI.”

Siz de bu şikayetlerden en az birini yaşıyorsanız bu durum iç kulak kristali kaynaklı başdömesi sorunu ile karşı karşıya olduğunuz manasına gelebilir.

Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erkan Tarhan, “İç kulak kristallerinin neden olduğı baş dönmelerinin teşhis ve tedavisi” hakkında bilgi verdi.

Tüm dünya başınıza yıkılmış hissi verir.

Toplum içinde iç kulak kristallerinin yerinden oynaması olarak bilinen “Benign Pozisyonel Paroksismal Vertigo (BPPV) başın konumuyla birdenbire başlayan, kısa süren ve tüm dünyayı başınıza yıkma hissi veren bir baş dönmesidir. BPPV ismini bir mühlet sonunda resen düzelebilmesi (benign), kısa müddetli ataklarla gelmesi (paroksismal), başın belli konumlarıyla ortaya çıkması (pozisyonel) üzere özelliklerinden alır.

Baş dönmesinin en sık nedeni

İç kulak kristallerinin oynaması tüm baş dönmelerinin % 30’unu oluşturmaktadır ve tüm baş dönmeleri içinde en sık görülenidir. Bütün yaş kümelerini etkileyen ve bu kadar yaygın bir hastalık olmakla birlikte maalesef ülkemizde hala gereğince tanınamamakta ve hastalara gereksiz tedaviler verilmektedir.

Bulantı ve kusma da eşlik edebiliyor

Ani başlayan ve saniyeler süren şiddetli baş dönmesine; süratli göz hareketleri, bulantı, kusma, çarpıntı, terleme üzere yakınmalar da eşlik eder. Hiç kuşkusuz bu hastalığı yaşayanlar bu tarifi çok daha fazla renkli ve gürültülü yapmaktadırlar. Hastalarımız atakları şöyle tanım ederler: “Yatakta bir istikametten başkasına dönüyordum, ayakkabımı bağlamak için eğilmiştim, perde asıyordum, markette bir rafa eğilmiştim ki ansızın tüm dünya, etraf dönmeye başladı. Bu dönme o kadar şiddetliydi ki; etrafımdaki hiçbir şeyi tanıyamaz hale geldim. Baş dönmesine bulantı ve kusma eşlik etti. Bu atağın tek hoş tarafı ise kısa sürmesi oldu.” Bu tanım hakikaten de BPPV için son derece tipiktir. Ataklar yalnızca saniyeler sürer. Dakikaları geçmesi beklenmez.

İç kulak kristalleri yerinden oynayarak istikrar sistemini bozuyor.

İç kulak bilindiği üzere istikrar organımızdır. Burada yer alan kanallarda gözle görülemeyecek çok küçük kum tanesi üzere partiküller vardır. Darbe, uzun periyodik seyahatler, geçirilmiş üst teneffüs yolu enfeksiyonları üzere birçok nedenle bu kristaller yerinden oynayarak istikrar sistemini uyarırlar. Hastamızın kimi baş hareketlerinde ise; bu kristaller yer değiştirecek ve baş dönmesi atağı kaçınılmaz olacaktır.

Doğru teşhis ve tedavi için şikayetler ortaya çıkar çıkmaz bir KBB uzmanına başvurun.

Tanıda hastanın başına belirli durumlar verdirilerek göz hareketlerine bakılması kafidir. Bu hareket birtakım aygıtlarla kayıt da edilebilir. Tedavisi ise yerinden oynamış olan bu taneciklerin tekrar muhakkak birtakım baş hareketleriyle yerine yerleştirilmesidir. İlaç tedavisine gerek yoktur. Hastamıza tek teklifimiz ise 3 gün boyunca üzere kimi hareket kısıtlamalarıdır. 3 gün sonra tekrar denetimleri yapılacak hastamızda son derece yüz güldürücü sonuçlar almaktayız.

Başa dön tuşu