Bademcik ve Geniz Eti

TONSİLLEKTOMİ; GENİZ ETİ
Ağızdan giren mikropların yahut allerjenlerin birinci karşılaştıkları pürüz bademcik dokusu ve geniz etidir. Bu halka sayesinde   beden ,üst teneffüsten giren mikroplar ile savaşır. Lakin bu dokular birtakım sık geçirilen enfeksiyonlar sonucunda  büyürler ve yapıları değişir; sonuçta fayda sağlamaktan çok bedene yararsız ve hatta ziyanlı hale gelebilirler.

BADEMCİK
Bademcik enfeksiyonları virüs ve bakteriler ile olur. Bazen, evvel viral başlar , daha sonra üzerine  bakteri eklenir.

-(A grubu) Beta hemolitik streptokoklar bu bölgede en sık gördüğümüz mikroplardandır, ağız ve genizde koloni yaparlar.  Streptokoka bağlı bademcik enfeksiyonları   2 yaşından sonra başlar. Ateş, boğazda ve bademcikte yaygın kızarıklık ve  daha sonra bademcik üzerinde  beyaz bir zar  ve   uzunluğunda lenf bezlerinde şişme olur. Boğaz kültürü ve   direkt antigen testi yapılır. Bu testler ortasında en emniyetli olanı boğaz kültürüdür.  ASO  testi  bu mikropun salgıladığı streptolizin O a karşı insan vücudunda  oluşan antikordur.  200 Todd dan fazlası manalıdır. 3-6 ay içinde geçirilmiş enfeksiyonu gösterir.

-Diğer mikroplara bağlı bademcik enfeksiyonlarında  bademcik dokusu beyaz bir örtü ile kaplanabilir veya  nokta formunda beyaz iltihap  odakları  bulunabilir.

-Kızıl ise streptokokların ürettiği endotoksinlere bağlı gelişir. Bazen bu streptokolara karşı bedende oluşan antikorlar  romatizmal ateş ve kalp kapakçıklarında bozukluklar üzere komplikasyonlar oluşturabilir.

-Bademciklerin ağır enfeksiyonları sırasında ,   enfeksiyon bademcik kapsülünü delerek üstde damak ile kapsül ortasında birikir, ve peritonsiller abse oluşur.

– Kronik  enfeksiyonlar en sık  6- 15 yaşlarında görülür. Sık geçirilen enfeksiyonlar sonrasında bademcik  dokusu içinde  lenf doküntüleri birikir ve bu  sık enfeksiyon atakları gelişmesine yol açar.  Bademcik taşları da yeniden bu bakteri ve doku artıkları birikimi sonrasında oluşur. Ağız kokusu yapar.

Bademcik hangi durumlarda alınır?
Kesin ameliyat gerektiren durumlar:
-Ağır üst teneffüs yolu darlığı. Bademciklerin birbirini öpecek kadar daralması   nefes almada sorun yaratır. Horlama yapar ve bu da uykuda nefessiz kalma  üzere önemli sıkıntılar oluşturur. Sistemsiz uyku ve derin olamayan uyku çocuğun gelişimi ve psikolojisini bozar. Huysuz ve hiperaktif çocuk tablosu gelişir.
-Bademcik etrafında abse (peritonsiller abse)
-Sık tekrarlayan enfeksiyonlar;  Tıpkı yıl  içine  7 akut atak, ardışık 2 yılda her yıl için  5 akut atak,  ardışık 3 yılda her yıl için 3 akut atak
–  Enfeksiyona bağlı  havale
-Kalp kapak bozukluğu olan kişiler
-Bademcik ve geniz eti iltihaplanmalarına bağlı  sık orta kulak iltihabı geçirmek

GENİZ ETİ
Geniz eti 4- 5 yaşlarında , bilhassa yuva çağında ,çocuğun sık enfeksiyon ortamı ile müsabakası sonucunda büyümeye başlar. Gelişme çağında çoğunlukla bizatihi küçülür. Geniz etinin büyümesi  burundan teneffüse mahzur olur, ayrıyeten kulak ve sinüslerin boşalımını bozarak enfeksiyona neden olur. İşitme kayıpları, horlama,  ağızdan soluma,  gece öksürükleri, burun akıntıları , ortodontik bozukluklar, yüz gelişim bozuklukları ve konuşma bozuklukları yaparTüm bu  sorunların oluşması geniz eti alınmasını gerektiren durumlardır. Geniz eti burun gerisinde , boğazın üst bölümünde  karnıbahar formunda bir dokudur. Ameliyat bu dokunun kürete edilmesi biçiminde gerçekleşir.Ameliyattan bir mühlet sonra (1 yıl gibi) tekrara büyüyebilir.  Tıpkı problemlere  tekrar neden olmadığı sürece  büyümesi ziyanlı değildir. Yine sorun olursa , ameliyat tekrarlanabilir. Zati gelişme çağında çoğunlukla küçülür.

Başa dön tuşu