Akut ve Kronik Sinüzit Tedavisi

Akut sinüzit tedavisinde genel olarak yer hazırlayan faktörleri kaldırmak ön plandadır. Nezle, grip üzere burun tıkanıklığını artıran ve sinüs havalanmasını bozan durumlar öncelikle tedavi edilmelidir. Bunun için uygun burun spreyleri, gerekirse burun tıkanıklığına yönelik antihistaminik ve dekonjestan tipi ilaçlar, ortamın havasının nemlendirilmesi, sıvı alımının arttırılması tedaviyi destekleyen uygulamalardır. Bol sıvı alımı, sinüsleri tıkayan koyu kıvamdaki mukusun yumuşamasını ve akışkanlığını da kolaylaştıracaktır.

Burun içini döşeyen mukozal dokuda ödem tespit edilen ya da burun etlerinde büyüme olan bireylerde buruna steroid’li spray uygulamaları faydalı olabilir. Alerjik nedenlerle oluşan akut sinüzit olgularında ise antihistaminik olarak sınıflandırılan ilaçlara başvurulabilir.

Akut sinüzit nedeninin bakteriyel bir enfeksiyon olduğunun tespit edilmesi halinde uygun antibiyotikler kesinlikle tedaviye eklenmelidir. Antibiyotik tedavisi asgarî 10 gün sürmeli, tedaviye başlanmasından sonra 4-5 gün içerisinde cevap alınamayan durumlarda gerekirse antibiyotik değiştirilmelidir.

Kronik Sinüzitin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik sinüzit tedavisinde öncelikle uygun antibiyotikler kullanılmalıdır. Ayrıyeten burun içerisindeki ve sinüs havalanma kanallarındaki tıkanıklığı azaltmak için burun içinden steroidli spreyler kullanılır. Antibiyotik tedavi müddeti kronik sinüs enfeksiyonlarında en az 2-3 hafta olmalıdır. Bu enfeksiyonlarda antibiyotiklere karşı artmış direnç oranı, tıpkı anda birden fazla farklı bakteri ya da oksijensiz ortamda çoğalan mikroorganizma bulunma ihtimali ve uzun tedavi müddeti göz önüne alınarak, uygun şahıslarda ve imkan varsa endoskopi eşliğinde burun içinden alınacak kültürlerin sonuçlarına nazaran uygun antibiyotik seçimi sağlanmalıdır. Bağışıklık sistemi yetmezliği olan ya da hastanede yatarken enfeksiyon alan hastalarda sinüs enfeksiyonlarının her tipinde kültür ve antibiyograma nazaran antibiyotik seçilmesi gereklidir.

Kronik sinüzit tanısı ile tedavi edilen hastalarda bilgisayarlı tomografi çekiminden evvel 2-3 hafta uygun dozda antibiyotik ve kortizonlu burun spreyleri kullanılmalıdır. Bariz şikayeti olmayan hastalarda tomografide sinüzit bulguları bulunsa bile ameliyat kararı vermeden evvel hastayı takip edip şikayetlerin denetim edilmesi uygun yaklaşım olacaktır.

Başa dön tuşu