Akut Orta Kulak İltihabı

Kulak ağrısı, kulak akıntısı, işitme kaybı, ateş üzere belirtilerin eşlik ettiği, orta kulak boşluğunun iltihabi hastalığıdır. Orta kulak iltihabı çocukluk çağının en sık görülen hastalıklarından biridir. 3 yaşa kadar olan müddette çocukların yaklaşık %75 i en az bir defa orta kulak iltihabı geçirirler. Orta kulak iltihabı ekseriyetle bakteri kökenlidir. En sık sebep olan mikroorganizmalar S. Pneumonia, H. İnfluenza ve M. Catarrhalis dir.

ORTA KULAK İLTİHABININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

En sık ve en kıymetli belirtisi kulak ağrısıdır. Lakin 2 yaşından küçük çocuklarda kulak ağrısı yerine, huzursuzluk, hasta kulağın çekiştirilmesi, daima ağlama, iştahsızlık biçiminde kendini gösterebilir. Ateş yeniden çok sık rastlanan bir bulgudur.

ORTA KULAK İLTİHABI İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

biberonla beslenme

erkek olmak

alerji varlığı

ereken yaşta orta kulak iltihabı geçirmek

evde sigara içilmesi

ORTA KULAK İLTİHABININ BULGULARI NELERDİR?

Hastalığın başlangıcında kulak muayenesinde kulak zarı kızarmış olarak görülür. İlerleyen devirde orta kulakta biriken iltihap nedeniyle kulak zarında kızarıklığın yanında dışarıya hakikat bir bombeleşme izlenir. Daha sonra orta kulak boşluğundaki iltihap dışarı yanlışsız akmaya başlar. Bu kademede çoklukla kulak zarında delinme görülür. Yapılan işitme testinde hasta kulakta hafif-orta derecede iletim tipi işitme kaybı tespit edilir.

 

ORTA KULAK İLTİHABINDA TEDAVİ

Orta kulak iltihabında antibiyotik kullanımı hayli tartışmalı bir mevzudur. Orta kulak iltihaplarının komplikasyonları düşünüldüğünde antibiyotik kullanımı makul gözükmektedir. Birinci seçilecek ilaç olarak birçok kaynak amoksisilini göstersede, ülkemizdeki amoksisilin direncini göz önünde bulundurarak amoksisilin-klavulonik asit ya da sefalosporinleri birinci seçenek olarak kullanmak da yanlışsız bir yaklaşımdır. Antibiyotik tedavisinin on gün sürmesi gerekir. Bu ortada hastanın ağrısını dindirmek ve ateşini düşürmek gayeli analjezik kullanımıda gereklidir.

ORTA KULAK İLTİHABININ KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Orta kulak iltihabı tedavi edilmediği taktirde birtakım komplikasyonlar görülebilir. Bunlar:

akut mastoidit

yüz felci

iç kulak enfeksiyonu ( labirentit )

subperiosteal abse

petrozit

menenjit

beyin absesi

Başa dön tuşu