AĞRI TEDAVİLERİNDE PROLOTERAPİ VE PRP KULLANIMI

Ağrı, “Vücudun rastgele bir yerinden kaynaklanan, gerçek ya da muhtemel bir doku hasarı ile birlikte bulunan, insanın geçmişteki tecrübeleriyle ilgili, duysal, güzel olmayan bir duyudur.” Ağrı her vakit bireye özneldir.
Kas-iskelet sistemindeki ağrılar her vakit bağ dokusu hasarı ile birliktedir. Ağrının oluşması için tek ve büyük bir travma olması kural değildir. Günlük aktiviteler, tekrarlayan kolay hareketler, sportif aktivitelerden uzak bir hayat sürmek üzere durumlar da bağ dokusunda hasar oluşturabilir. Bağ dokusunu oluşturan kıkırdak, tendon ve ligamentler hasarlandıkça yük taşıma kapasiteleri azalır ve kritik hudut aşıldığında ağrı ve işlev kaybı oluşur. Oluşan hasar beden tarafından onarılmazsa ağrı kronikleşir. Bağ dokusundaki hasarın yerine nazaran, Bel fıtığı, diz kireçlenmesi, topuk dikeni vs… üzere hastalık tabloları oluşur ve oluşan tabloların hepsi birer sonuçtur. Sorunun kaynağına değil de sonuçlarına odaklanmak sorunu çözmez. Ne ağrı kesici kullanmak ne de ameliyat olmak bu bağ dokusu hasarını güzelleştirmez. Fizyoterapi ya da manuel terapi ise kas dokusunu amaç aldığından spazmı çözüp süreksiz bir rahatlama sağlar. Proloterapi tam bu noktada hasarlı bağ dokusunu kalıcı ve doğal yoldan güzelleştirdiği için kalıcı düzgünlük sağlar.
Proloterapi, proliferan solüsyon enjeksiyonu ile yara düzgünleşme düzeneklerinin uyarılması, bu yolla dokuların tamir edilmesi ve yine şekillendirilmesini sağlar. 
Proloterapi doğal yoldan güzelleşmeyi sağlayan bir tedavi prosedürüdür. Ağrılı durumlara yol açan doku hasarlanmaları proloterapi sayesinde kalıcı olarak tedavi edilebilirler. 
Proloterapide emel bu hasarlı eklem, tendon ve ligamentlerin proliferan solüsyonlarla uyarılarak yenilenmesini ve tekrar şekillenmesini sağlamaktır.
Proloterapi tedavisi şahsa özel düzenlenen, 15-30 günlük periyodlarla uygulanan bir enjeksiyon usulüdür. Enjekte edilen sıvı kimyasal bir husus, ilaç ya da steroid (kortizon vs) değildir; ağırlaştırılmış dextroz ve seyreltilmiş lokal anestezik kombinasyonu kullanılır. Doğal yoldan dokunun özgün haliyle yine oluşturulması sağlanır. Proloterapi yolunun en dikkat alımlı taraflarından biri ise tedavi müddetince fizikî bir kısıtlama yapılmaması, istirahat gerektirmemesidir. 
”Platelet rich plasma” platelet (trombosit) tarafından zenginleştirilmiş plazma uygulamasının kısaltılmış ismidir. Bir şahıstan alınan az ölçüdeki kanın bileşenlerine ayrıştırılması ile elde edilen “platelet tarafından zenginleştirilmiş plazmanın” yeniden birebir şahsa enjeksiyon yoluyla geri verilmesi sürecidir.
PRP sistemi; bedene enjekte edildiği bölgede dokuların yenilenmesine yardımcı olan bir metottur. PRP enjeksiyonu ile bağ doku yapısında bulunan kollajen üretimi uyarılır. PRP laboratuvar ortamında bir dizi solüsyonlar kullanılarak elde edilebildiği üzere bu işe özel hazır kitler kullanılarak ta elde edilebilir. Her 10 ml kandan ortalama 3-5 ml PRP elde edilir. Zahmetli ve masraflı olduğu kadar hudutlu hacimlerde üretilebilir. Bu yüzden enjeksiyon hacmi de sonludur.

Günümüzde yapılan yanlış uygulamalardan biri eklem ağrılarında eklem içine PRP enjekte ederek ağrının geçmesini beklemektir. Lakin kronik hasarlı bir eklemde eklemin takviye dokularını güzelleştirmeden yalnızca eklem içine verilecek PRP ağrı denetiminde yetersiz kalacaktır. Bu türlü bir durumda yapılması gereken şey evvel 3-4 seans Proloterapi uygulayarak eklemin stabilitesini (sağlamlığını) sağlamak ve akabinde 2 ya da 3 seans Proloterapi ve PRP’yi birarada uygulayarak eklemi kalıcı olarak tedavi etmektir. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu